Artykuły

Wersja do wydruku   

Policja i transplantolodzy: nie mamy problemu z podziemiem transplantacyjnym w Polsce

22.04.2013

Funkcjonariusze zajmujący się m.in. cyberprzestępczością i handlem ludźmi przeprowadzili w Polsce, w lipcu ubiegłego roku, po raz pierwszy na tak dużą skalę, działania wymierzone w osoby oferujące w internecie własne organy do sprzedaży. Na pytanie, czy istnieje w naszym kraju nielegalny handel ludzkimi narządami, policja i specjaliści odpowiadają - nie.

 Więcej >

Dzięki koordynatorom transplantacyjnym wzrosła liczba pobrań narządów

05.04.2013

Koordynator jest odpowiedzialny za przebieg całej złożonej procedury prowadzącej do pobrania narządów. Pierwszy etap to stwierdzenie, że dany pacjent może być dawcą narządów - najczęściej są to osoby z udarem lub urazem czaszkowo-mózgowym. Kolejny etapy to kwalifikacja dawcy, bo jego inne schorzenia mogą uniemożliwić pobranie. Koordynator musi też sprawdzić, czy potencjalny dawca nie zgłosił sprzeciwu w centralnym rejestrze sprzeciwów oraz przeprowadzić rozmowę z rodziną, która może wiedzieć o jego sprzeciwie wyrażonym w innej formie - np. pisemnego oświadczenia woli z własnoręcznym podpisem.

 Więcej >

Sosnowiec - dobry przykład

25.03.2013

 

Prowadzona przez nasze stowarzyszenie akcja edukacyjna w szkołach wymaga czasami zaangażowania kilku osób - specjalisty od transplantacji, osoby po przeszczepieniu, lekarza transplantologa, ale przede wszystkim zależy od dobrych ludzi, których spotykamy na swojej drodze. Takimi ludźmi są bez wątpienia nauczyciele i dyrekcje szkół do których jesteśmy zapraszani. Czasem pedagodzy korzystają z przygotowanych specjalnie materiałów nt. transplantacji i dawstwa narządów, innym razem tworzą nam samym okazję do spotkania się z młodzieżą. Dla nas najważniejsze jest jednak nie forma a treść - możliwość przekazania wiedzy o dawstwie narządów.

 Więcej >

Po polsku, czy po czesku?

27.02.2013

Ustawa refundacyjna miała uporządkować dystrybucję leków i ograniczyć wydatki NFZ na ich refundację. Efekty te częściowo uzyskano, ograniczając jednak równocześnie pacjentom dostęp do leków refundowanych, za które częściej niż w zeszłym roku płacą pełną cenę.

 Więcej >

Krótka historia transplantologii

22.02.2013

Transplantacja jest jedną z najmłodszych dziedzin medycyny. Oczywiście przekazy historyczne, mity i legendy mówią o przeszczepieniach wykonaywanych przez starożytnych chińskich medyków na długo przed nasza erą, a chrześcijanie znają św. braci Kosmę i Damiana, którzy potrafili przeszczepić kończynę w III wieku po Chrystusie. Jednak prawdziwa i udokumentowana transplantologia kliniczna zaczyna się dopiero w latach 50 XX wieku. 

 Więcej >

Więcej wiedzy o transplantacji na Śląsku

05.02.2013

Ważna inicjatywa samorządu i społeczności lokalnej miała miejsce w Piekarach Śląskich. Przeprowadzona tam konferencja „Transplantacja jestem na TAK!” miała na celu przybliżenie słuchaczom tematu transplantacji od strony medycznej, prawnej i etycznej. Jej organizatorami byli prezydent miasta Stanisław Korfanty i dyrekcja wraz z gronem pedagogicznym Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5.

 Więcej >

Dzień Transplantacji - pigułka historyczna

26.01.2013

Dzień Transplantacji obchodzony jest w Polsce od 2003 roku, 26 stycznia. Właśnie 26. stycznia w 1966 roku miał bowiem miejsce pierwszy w Polsce udany przeszczep narządu - nerki. Był to 621 zabieg transplantacyjny na świecie po udanej operacji, wykonanej przez prof. Josepha Murraya w 1954 r USA.

 Więcej >

Tydzień 1/9/14/20/445/:-)

22.12.2012

 

Zaraz gdy wpadliśmy na ten pomysł wydawał się on doskonały. Potrzeba tylko jednego tygodnia, by w średniej wielkości mieście nauczyciele i uczniowie trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych poznali transplantologię i problemy dawstwa organów po śmierci.

 

 

 Więcej >

Basen samo zdrowie?

09.06.2012

Jeśli wskoczyłeś do basenu po odrobinę relaksu, a w twoim sąsiedztwie znajdują się cztery osoby, jedna z nich oddaje właśnie mocz do niego. To nie żart, ale fakt z ostatnio przeprowadzonej ankiety przez Radę Jakości i Zdrowej Wody, grupa badawcza sponsorowana przez Amerykańską Radę Chemii. Badanie przeprowadzono w kwietniu 2012, pytając 1000 osób czy „sikają” kiedy są w basenie. Jeden na pięciu ankietowanych przyznał się do tej czynności.

 Więcej >

Co to jest HCV?

31.05.2012

HCV, wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C, przenosi się głównie przez kontakt z zakażoną krwią. Nie można się zakazić tym wirusem przez zwykły pocałunek lub przytulenie osoby zakażonej. Nie ma również naukowych dowodów na to, aby HCV mogło być przenoszone przez kichanie, kaszel, podanie ręki lub wspólne jedzenie, korzystanie ze wspólnego natrysku albo pływanie w tym samym basenie. Wielu ludzi z HCV nigdy nie dowiaduje się, w jaki sposób doszło u nich do zakażenia.

 Więcej >

Wywiad w Metrze: Terapia wysokiego ryzyka

26.01.2012

Ceny leków dla tysięcy Polaków po przeszczepach wzrosły nawet o kilkaset procent. Pacjenci, których nie stać na kurację, mogą korzystać z tańszych zamienników. - Ale nawet lekarze mają wątpliwości, czy taka terapia będzie równie skuteczna - mówi Eugeniusz Rydel, prezes Stowarzyszenia "Życie po przeszczepie"

 Więcej >

Śmierć jednego człowieka może ocalić życie kilku osób

02.11.2011

Gdybyśmy nie widzieli łez szczęścia po tej drugiej stronie, nie moglibyśmy tego robić. Piękno transplantologii polega na tym, że komuś daruje się życie - mówią lekarze, którzy w szpitalu w Gorzowie pobrali narządy do przeszczepu.

 

Do szpitala w Gorzowie przyjechał zespół transplantacyjny ze Szczecina. Serce, wątrobę i nerki pobierali: doc. Tadeusz Sulikowski  (z lewej) i dr Maciej Romanowski.

 (fot. Tatiana Mikułko)

 Więcej >

Czym jest "Oświadczenie woli"?

02.09.2011

Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć odwracając je - czym nie jest „Oświadczenie woli”. Z całą pewnością nie jest dokumentem, który ma wartość prawną i podpisanie go nie jest w świetle prawa żadnym zobowiązaniem...

 Więcej >

Raport z Woodstocku, czyli po co tam jeździmy?

18.08.2011

Niektórzy po obejrzeniu telewizyjnych migawek z Przystanków Woodstock mogą zadać proste pytanie – co robi nasze stowarzyszenie wśród setek tysięcy młodych ludzi na takiej imprezie? Przecież, w zależności od tego która telewizja pokazuje ten festiwal, można zauważyć, że ta młodzież zainteresowana jest tylko muzyką, nieograniczoną wolnością, piwem, alkoholami mocniejszymi i narkotykami! Nic bardziej mylnego, oczywiście młodzi ludzie przyjeżdżają tam dla muzyki i specyficznej atmosfery, ale doskonale trafiają do nich idee przedstawiane przez organizacje pozarządowe.

 Więcej >

Raport o stanie transplantologii

23.07.2011

Najwyższa Izba Kontroli potwierdza, że system kwalifikowania pacjentów do przeszczepu działa sprawnie i wyklucza wykonanie przeszczepu osobie spoza Krajowej Listy Oczekujących. O kolejności na Liście decydują wyłącznie kryteria medyczne.

 Więcej >

Nie chcesz oddać swoich organów po śmierci?

11.12.2010
Nawet ludzie, którzy swoim zmarłym dawcom zawdzięczają życie rozumieją tych, którzy nie chcą by z ich ciał, po śmierci, pobrano tkanki. Mogą się oni kierować najróżniejszymi powodami - religijnymi, uprzedzaniami i zwyczajami związanymi z bezczeszczeniem zwłok i ich świętością. Powód jest nieważny i nikt nie będzie o niego pytał. Ustawodawcy w takich przypadkach stworzyli Centralny Rejestr Sprzeciwów, który zbiera i rejestruje ich oświadczenia. Więcej >

NORDIC WALKING - sposób na zdrowie!

15.11.2010

„Ruch to zdrowie – każdy Ci to powie” – to znane wszystkim powiedzenie jest nie do podważenia.

 Jedną ze wspaniałych form ruchu przeznaczoną dla niemal każdego jest Nordic Walking.  Powstał on w Stanach Zjednoczonych jako forma treningu dla narciarzy biegowych - nazwę nadano mu jednak w Finlandii. Zaprezentowano go po raz pierwszy w roku 1997. Jest to więc bardzo młoda forma aktywności ruchowej, ciesząca się już jednak wielką popularnością. Zawdzięcza ją przede wszystkim walorom zdrowotnym oraz niskim kosztom związanym z zakupem odpowiednich kijów i szkoleniem instruktażowym prowadzonym przez wykwalifikowanego instruktora.

 Nordic Walking to po prostu chodzenie z kijkami przypominającymi kijki od nart biegowych. W zależności od zaawansowania, kondycji, dziennego humoru może to być relaksujący spacer lub sport, który można porównać z dyscyplinami wyczynowymi.

 Więcej >
Projektowanie stron SSI