Artykuły

Wersja do wydruku   

Jak zostać członkiem Stowarzyszenia?

23.05.2016

Często otrzymujemy pytania jak zapisać się do Naszego Stowarzyszenia - otóż nic prostszego ;)Wystarczy:


 Więcej >

KOALICJA ORGANIZACJI PACJENTÓW PO TRANSPLANTACJI

15.02.2016

W dniu 13.02.2016 została powołana  KOALICJA  ORGANIZACJI  PACJENTÓW PO TRANSPLANTACJI - KOPT,która jest zrzeszeniem organizacji pozarządowych działających na rzecz pacjentów potransplantacyjnych.

 

 

 Więcej >

Kobieta z męskim sercem

31.01.2016

26 stycznia 2016 roku był wyjątkowym Ogólnopolskim Dniem Transplantacji dla Adriany Szklarz (przeszczep serca 05.11.2009). Wyjatkowy bo w Gorzowie Wlkp., odbyła się premiera ksiązki jej autorstwa „Kobieta z męskim sercem”.

 Więcej >

28 lipca Światowym Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby

26.08.2015

28 lipca 2015 r. jest Światowym Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby, jest to dobra okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu, i zrobić prosty test z krwi, aby przekonać się, że jesteśmy zdrowi.

 

 Więcej >

Bornholm - Transplant O.K!

30.03.2015

Zainspirowane filmem "Bogowie", niezłomną i zdeterminowaną  postawą prof.Zbigniewa Religi  jak i wielu innych polskich transplantologów, bez których nie mogłybysmy tak jak tysiące innych osób wiesć szczęliwego i wolnego od choroby życia, postanowiłysmy w bardzo aktywny sposób pdziękować im za tą determinację.

 Więcej >

"Babie Lato" oraz Festiwal Aktywności Kobiet

13.09.2014

"Babie Lato" oraz Festiwal Aktywności Kobiet-czyli Myślęcinek po raz drugi

 

31. sierpnia na polanie Różopole w podbydgoskim Myślęcinku nasze Stowarzyszenie kolejny dzień prezentowało swoją akcję edukacyjną. "Babie Lato" oraz "Festiwal Aktywności Kobiet" to dzień imprez z wioskami tematycznymi przeznaczonymi głównie dla kobiet..  

 Więcej >

Koncertowe "Pożegnanie lata"

13.09.2014

30 sierpnia w podbydgoskim Myślęcinku (największym parku miejskim w Polsce) Bydgoszczanie żegnali lato. Wśród wielu stoisk znalazło się także i stoisko naszego Stowarzyszenia. 

 Więcej >

Koordynator wyjaśnia

18.07.2014

Koordynator transplantacji - osoba najmniej znana, a niesłychanie ważna w całym procesie przeszczepiania organów. Rozmowa z jednym z nich na portalu tvp info.

 Więcej >

Rajd rowerowy dla Transplantacji - relacja

16.07.2014

"7. czerwca przed południem wyruszyliśmy z Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Celem rajdu była promocja idei transplantacji. Dlatego też w odwiedzanych sklepach oraz mijanych miejscowościach rozdawaliśmy ulotki i oświadczenia woli.  Sławek, który jest po przeszczepie serca opowiadał swoją historię" - napisała uczestniczka i organizatorka rajdu. Więcej w prezentacji.

 Więcej >

Byliśmy Pod Platanami

01.06.2014

Już po raz drugi nasze Stowarzyszenie było uczestnikiem festynu organizowanego przez Urząd Miejski w Szczecinie na Jasnych Błoniach, czyli w akcji „Pod Platanami”. W bardzo słoneczny i ciepły dzień mogliśmy spotkać się z mieszkańcami Szczecina i rozmawiać o transplantacji.

 Więcej >

3 x Śląsk

09.05.2014

Szkoła Otwartego Myślenia w Sosnowcu, fryzjerki z katowickiej Szkoły Zawodowej oraz Szkoła Zawodowa w Piekarach Śląskich, to kolejne grupy młodych ludzi, którzy w ostatnim okresie miały okazję zapoznać się z wiedzą nt. transplantacji. 

 Więcej >

Wiosna w jedzeniu

01.05.2014

Miażdżyca to czynnik skracający czas „życia” przeszczepionego narządu. Dieta śródziemnomorska jest jednym z uznanych sposobów przeciwdziałania odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Podczas badań prowadzonych przez prof. Ewę Stachowską opracowana została dieta oparta o założenia kuchni śródziemnomorskiej. 

 Więcej >

Grudziądz w dalszym ciągu zainteresowany edukacją

13.03.2014

Pod koniec lutego zakończyli swoje ferie uczniowie z województwa Kujawsko-Pomorskiego. I ponownie odezwały się szkoły, zapraszając naszych przedstawicieli do przeprowadzenia prelekcji transplantacyjnych. 

 Więcej >

"Transplantacyjna jesień" w łowickich szkołach

24.02.2014

Dwoje niezwykłych wolontariuszy ma Łowicz. Krystyna i Zbigniew, z rożnych punktów widzenia – ona jako biorca, on jako fachowiec i koordynator transplantacyjny, potrafią we wspaniały sposób przedstawić transplantację i ideę oddania organów do przeszczepień. Krótka relacja z jesiennych działań:

 Więcej >

Dzień Transplantacji w Grudziądzu

04.02.2014

W Dniu Transplantacji województwo Kujawsko-Pomorskie okazało się jednym z najbardziej aktywnych regionów Polski. Jednym z przykładów takich działań jest inicjatywa Urzędu Miejskiego w Grudziądzu, który zwrócił się do naszego stowarzyszenia z prośbą o pomoc w organizacji obchodów Dnia Transplantacji na terenie miasta. W ramach obchodów zaproponowano prezentację naszego programu „Transplantacja jestem na Tak” w 9 szkołach ponadgimnazjalnych.

 Więcej >

Zaproszenie na wystawę

03.01.2014

Nie tylko komarom jest potrzebna krew, na wernisażu fotograficznym pt. "Portrety Biorców" mogliśmy zobaczyć zdjęcia osób, którym krew uratowała zdrowie, a niejednokrotnie życie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia prac Projektu w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (wejście od ul. Kozielskiej). Wernisaż dostępny do 7-go stycznia 2014 r.

Zdjęcia w galerii.

 Więcej >

Kwidzyńscy maturzyści z Oświadczeniami woli

16.12.2013

Wszyscy przyszłoroczni maturzyści w Kwidzynie mają za sobą prelekcje na temat transplantacji i dawstwa organów po śmierci. Wraz z solidną porcją wiedzy otrzymali także Oświadczenia woli. A wszystko to sprawił Eugeniusz Rydel, którego relację możecie przeczytać poniżej.

 Więcej >

Dwa razy dożynki w okolicach Łowicza

29.10.2013

Każda okazja jest dobra by mówić o transplantologii i dawstwie organów. A na wsi nie ma lepszego miejsca i okazji niż dożynki. Świeto plonów zawsze gromadzi dużo ludzi, którzy przy tej okazji mogą przejśc skrócony kurs wiedzy o przeszcepianiu organów. Nasza koleżanka i jej pomocnicy nie zmarnowali tej okazji w Klewkowie i Bielawach. Dziękujemy za relacje. 

 Więcej >

Marsz dla zdrowia

23.10.2013

W sobotę, 5 października br. w Bogdańcu odbył się III Ogólnopolski Marsz Nordic Walking im. Zbigniewa Religi.  W ten sposób Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" obchodziło Światowy Dzień Serca, który przypada w ostatnią niedzielę września. 

 Więcej >

Śmierć pnia mózgu nie pozostawia wątpliwości

09.10.2013

Polscy specjaliści nie mają wątpliwości, że obowiązujące w kraju procedury orzekania o śmierci pnia mózgu są precyzyjne. Ich zdaniem twierdzenie, że w Polsce organy do przeszczepów pobierane są od żywych dawców nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

 Więcej >

Inauguracyjna prelekcja w województwie pomorskim.

28.09.2013

Zgodnie z ustaleniami naszego stowarzyszenia w nowym roku szkolnym ruszyła edukacja transplantacyjna w szkołach ponadgimnazjalnych. Edukacją zostanie obięte 5 województw, gdzie chcemy podzielić się z uczniami naszą wiedzą  na temat transplantacji i dawstwa narządów.

 Więcej >

Nasz Woodstock zawsze jest pracowity

27.08.2013

Tłum ludzi pełnych oryginalnych pomysłów, spotkania z artystami, rozmowy mniej i bardziej ważne, dużo kurzu, jeszcze więcej słońca, a w tle głośna muzyka – to tylko mały wycinek tegorocznego, 19 Przystanku Woodstock. 

 Więcej >

Uczniowie i nauczyciele z Gorzowa Wlkp. po raz kolejny są na TAK!

10.05.2013

Jest taka jedyna szkoła w Gorzowie Wielkopolskim, która systematycznie od kilku lat realizuje program edukacyjny "Transplantacja - jestem na Tak". Więcej >

O czym warto rozmawiać?

28.04.2013

Na podstawie badania przeprowadzononego przez zespół z Mayo Clinic, oceniającego nastawienie społeczne dla przekazania narządów do transplantacji za życia lub po śmierci wynika, że poparcie dla tej metody leczenia wśród Amerykanów wzrasta. Na pytanie: "Czy rozważasz oddanie nerki lub części wątroby bliskiej osobie lub członkowi rodziny" 84% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. 

 Więcej >

NFZ chce więcej kwalifikacji do przeszczepu w ambulatorium. Ma być taniej, ale czy lepiej?

26.04.2013

 

Głos w dyskusji - artykuł na rynekzdrowia.pl

Propozycję wyodrębnienia w ramach kontraktu pieniędzy m.in. na kwalifikację do przeszczepów nerek zawiera projekt nowelizacji zarządzenia dotyczącego ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, przekazany przez prezes NFZ do konsultacji w kwietniu br.

Fundusz ma nadzieję, że dzięki takiej zmianie zasad finansowania nastąpi wzrost liczby świadczeń w gabinetach zabiegowych, bez konieczności pobytu w szpitalu, oraz zwiększy się liczba zgłoszeń pacjentów do przeszczepu nerki przez poradnie.

 

 Więcej >
Projektowanie stron SSI