Aktualności

Zmarł twórca współczesnej transplantologii klinicznej

27.11.2012

 

Zmarł Joseph E. Murray, pierwszy na świecie lekarz, który z powodzeniem przeprowadził przeszczepienie ludzkiego organu, rozpoczynając tym samym nową gałąź medycyny klinicznej - transplantologię. Za swoją pracę na ten temat otrzymał w 1990 roku Nagrodę Nobla.

W 1954 roku chirurdzy: J.E. Murray i J.H.Harrison we współpracy z nefrologiem J.P. Merill przeprowadzili pierwszy udany przeszczep nerki w The Peter Bent Brigham Hospital w Bostonie. Było to przeszczepienie pomiędzy bliźniakami. W 1962 J. E. Murray przprowadził także pierwszą na świecie operację przeszczepienia nerki od dawcy niespokrewnionego.

Joseph E. Murray zmarł w wieku 93 lat w tym samy szpitalu w który wykonał pierwszą na świecie operację przeszczepienia nerki.

Na zdjęciu - rok 1954, szczęśliwy dawca, biorca oraz dr J.E. Murray z zespołem. 

 

 Więcej >

Zwykły Bohater

25.11.2012

Pani Renata Jędrak jest 3 lata po transplantacji pluc. Operacja została wykonana w Insbrucku (Austria). Operacja która uratowała życie Pani Renaty była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu osób. Głownym motorem  akcji "Pomoc dla Renaty" był Pan Paweł Chodziński....

 

 Więcej >

"Arkońska" w Szczecinie działa bez zmian

25.10.2012

Władze szpitala przy ul. Arkońskiej zwołały w piątek konferencję prasową po  doniesieniach "Kuriera Szczecińskiego". Według "Kuriera" po odejściu części  lekarzy specjalistów jedyny w Szczecinie  i jeden z sześciu w Polsce oddział transplantologiczny miałby przestać istnieć.
- To nieprawda. Oddział działa  normalnie - zaprzeczył na konferencji dyrektor szpitala Mariusz Pietrzak. Sprawę listów dyrektor szpitala zgłosił do prokuratury. Do prokuratury ma trafić również sprawa rzekomego wstrzymywania przeszczepów przez zespół prof.  Wójcickiego.
W ciągu 12 lat w Szczecinie zostało przeszczepionych  380 wątrób. W zeszłym roku - 42, w roku 2012 do piątku - 30.

fot Anna Łukaszuk

 Więcej >

Nie daj się zaskoczyć żółtaczce

17.10.2012

Rozpoczął sie drugi tydzien Żółtego Tygodnia  - XXV edycji ogólnopolskiej akcji, której ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako sprawdzonej profilaktyki tych chorób.  Do podjęcia profilaktyki zachęcamy szczególnie osoby dotychczas niezaszczepione.

 Więcej >

Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia - Malbork 2012

09.10.2012

W drugim dniu zjazdu odbyło się Walne Zgromadzenia Stowarzyszenia , klimat spotkania był podniosły ponieważ odbywało się w sali Rady Miasta Malborka . Przez pewien czas czuliśmy się jak Radni .Walne Zebranie dokonało wyboru nowych władz Stowarzyszenia .

 Więcej >

XIII Zjazd Stowarzyszenia Życie po przeszczepie - Malbork 2012

04.10.2012

Dokladnie przed tygodniem, w dniach 27-30 września, miał miejsce kolejny, 13-ty już, Zjazd Stowarzyszenia.Tym razem miejscem spotkania był Malbork. Do miasta nad Nogatem zjechali z różnych zakątków Polski członkowie Stowarzyszenia, jak i jego sympatycy. Przełom lata i jesieni to piękna pora na takie spotkanie. Docieraliśmy na miejsce o różnych godzinach, by wreszcie całą grupą zebrać się na wspólnej kolacji w Domu Wycieczkowym „Saturn”.

 Więcej >

Tak dla Transplantacji w Mikołowie

11.09.2012

7 września z inicjatywy Mikołowskiego Powiatowego Klubu Młodzieżowego, po raz 9 został utworzony "Łańcuch czystych serc". Punktualnie o godz. 13 rozbrzmiały syreny i dzwony kościołów. Wszyscy uczestnicy trzymając się za ręce zamanifestowali solidarność w dążeniu do świata bez przemocy, narkomanii, rasizmu, nietolerancji  jednocześnie popierając wszelkie działania i postawy na rzecz jednostki i społeczności.

 Więcej >

Woodstock 2012 za nami

27.08.2012

W niedzielę zakończył się XVIII Przystanek Woodstock, największy festiwal muzyczny w Polsce stał się pełnoletni!

Dla Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie” była to również okrągła data, po raz 5 uczestniczyliśmy w tworzeniu alejki organizacji pozarządowych. Stara prawda, że dwa razy nie wchodzi się do tej samej wody, znalazła potwierdzenie w tegorocznej edycji naszych działań na  Woodstocku. Jak zawsze były osoby które miały okazję wypełnić i wziąć dla swoich bliskich oświadczenie ( w tym roku rozdaliśmy 5000 oświadczeń).

 Więcej >

O czym warto porozmawiać na wczasach?

27.07.2012

Po raz drugi dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" promuje wiedzę o transplantacjinad morzem. Motywem przewodnim akcji zachęcającym wczasowiczów do rozmowy jest pytanie "O czym warto rozmawiać na plaży?". Od 20 lipca członkowie Stowarzyszenia oraz wolontariusze informują o transplantacji w nadmorskich miejscowościach Pomorza Zachodniego. W tym roku będziemy gościć, dzięki przychylności lokalnych władz w Świnoujściu,Międzyzdrojach, Niechorzu,Kołobrzegu,Mielnie, Darłowie. Za nami spotkania w pierwszych trzech miejscowościach. Początek tegorocznej akcji,jak w zeszłym roku to Świnoujscie, w tym roku byliśmy w dobrym towarzysztwie za sprawą Karuzeli  Cooltury.

 Więcej >

Woodstock na 5

17.07.2012

Za dwa tygodnie kolejna edycja Najpiękniejszego Festiwalu na Świecie  Woodstock 2012.
Tegoroczna wizyta w woodstockowej Alejce Organizacji Pozarządowych będzie szczególna  dla Stowarzyszenia „Życie po przeszczepie”. Po raz PIĄTY będziemy informować wszystkich chętnych na temat transplantacji. Jak zawsze będą dostępne Oświadczenia Woli.  Jak zawsze prosto z drukarni – coraz trwalsze. Ciekawe ile osób w tym roku wymieni swoje „stare” OW.
W zeszłym roku rozdaliśmy ponad 15.000 Oświadczeń Woli, w tym roku jesteśmy przygotowani na więcej.

 Więcej >

CBŚ chce walczyć z handlarzami narządów

06.07.2012

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w całej Polsce wypowiedzieli wojne handlarzom ludzkich narządów. W ramach akcji "Anons" agenci weszli do prawie 100 domów. Zarzuty usłyszały już 23 osoby. Wszyscy oferowali poprzez internet sprzedaż swoich organów, głównie nerek - poinformował Piotr Bieniak z Komendy Głównej Policji.

 Więcej >

Koalicja Hepatologiczna na spotkaniu w Agencji Oceny Technologii Medycznych

06.07.2012

Koalicja Hepatologiczna, w odpowiedzi na swoje pismo, została zaproszona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych (AOTM) jako konsultant społeczny do dyskusji na temat nowych terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz , jak się potem okazało, samorządowych programów zdrowotnych.

 Więcej >

Na Euro 2012 trzymamy kciuki za Abidala

27.06.2012

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się do finału. Emocje rosną. Hiszpania,Portugalia,Włochy a może „bracia” Niemcy, obdarzani coraz większą sympatia przez Polaków, zostaną Mistrzami!

Przy okazji zmagań sportowych na najwyższym poziomie historia napisana przez życie, najlepszego reżysera. Eric Abidal nie zagrał tym razem w reprezentacji Francji, ale mimo to dla wielu jest bohaterem zasługującym na najwyższe trofea. Abidal jest zawodnikiem FC Barcelona, reprezentantem Francji. W kwietnia tego roku Abidal przeszedł przeszczep wątroby. W Hiszpanii jego historia jest powszechnie znana. Historia Abidala dotarła też do nas i pokazuje, że to co Polacy myślą o przeszczepach, to nieprawda.

 Więcej >

Konkurs plastyczny "Transplantacja jestem na TAK "

17.06.2012

W mijającym tygodniu miało miejsce spotkanie laureatów i wyróżnionych konkursu plastycznego pod hasłem „Transplantacja
jestem na TAK”. Na konkurs ogłoszony przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło ponad 120 prac
plastycznych z 19 szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego.

 Więcej >

Przeszczep skóry skuteczny w leczeniu bielactwa

14.06.2012

Dermatolodzy ze szpitala Henry Forda w Chicago (USA) potwierdzili we własnych badaniach, że przeszczep skóry jest skutecznym i bezpiecznym zabiegiem w przywracaniu prawidłowej funkcji skóry u pacjentów z bielactwem. W pierwszym badaniu tego typu w Stanach Zjednoczonych naukowcy wykazali poprawę zabarwienia skóry o około 43% porównując z barwą skóry zdrowej pacjenta. Wśród 23 osób leczonych u ośmiu, z miejscowymi zmianami, poprawa w zabarwieniu skóry wyniosła 68%.

 Więcej >

Pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie nerki z wykorzystaniem obrazowania 3D

13.06.2012

W Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CSK przeprowadzono pierwszą w Polsce operację pobrania nerki mało inwazyjną techniką laparoskopową od żywego dawcy z wykorzystaniem obrazowania 3D. Kilka godzin później zespół pod kierunkiem prof. Marka Durlika, wykonał drugą operację wszczepienia tak pobranej nerki biorcy metodą tradycyjną. Operację przeprowadzono u trzydziestoletniego chorego z niewydolnością tego narządu, któremu wszczepiono nerkę pobraną wcześniej mało inwazyjną metodą w technice 3D od jego brata.

fot.CSK

 Więcej >

Wyspa Życia 2012

04.06.2012

Od 15 maja ruszyła II edycja projektu „Wyspa Życia”. W ciągu 3 tygodni wystawę obejrzą mieszkańcy Pełczyc, Barlinka i Myśliborza. Osoby które poszukiwały oświadczenia woli wiedzą, że zdobycie go nie jest proste, szczególne w małych miejscowościach. Docenili to mieszkańcy miejscowości w których gościła I edycja „Wyspy Życia”.

 Więcej >

Najmniejsze sztuczne serce

30.05.2012

Sztuczne serce wielkości małego palca utrzymało przy życiu 16-miesięczne dziecko przez dwa tygodnie  oczekiwania na przeszczep serca. Włoskie dziecko, którego imienia nie ujawniono, cierpiało na kardiomiopatię zastoinową. Jest to choroba, która powoduje takie rozciągnięte ścian serca, że nie są w stanie skutecznie pompować krwi.
Chłopiec potrzebował transplantacji. Jednak bez odpowiedniego dawcy lekarze musieli improwizować.

 Więcej >

Stowarzyszenie Życie po przeszczepie przystąpiło do Koalicji Hepatologicznej

14.05.2012

Pięć organizacji pacjentów skupiających osoby z wirusowymi chorobami wątroby utworzyło Koalicję Hepatologiczną, aby skutecznie walczyć o poprawę dostępu do nowoczesnych terapii i poszanowanie praw pacjenta. Porozumienie o współpracy zostało podpisane 13 maja 2012 r., w Częstochowie, podczas X Ogólnopolskiego Zjazdu Organizacji Pozarządowych działających na rzecz osób ze schorzeniami wątroby.

 Więcej >

Nowe ceny Myfortic

14.05.2012

Docierają do nas ostanio informacje, że chorzy nie mają informacji na temat leku Myfortic, którego cena, przy ostatniej majowej zmianie cen leków, została znacznie obniżona. Myfortic - 360mg x 120 tab. - cena dla pacjenta - 26,71 zł. Myfortic - 180mg x 120 tab. cena dla pacjenta - 7,34 zł.

Zmiana nastąpiła od 1.05 2012r.

 Więcej >
1 2 3 ... 8 9 10 11 12 ... 55 56 57
Projektowanie stron SSI