Projekt Edukacyjny w Nowym Sączu

Wersja do wydruku   

26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji, ustanowiony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w 1966 roku w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. To dlatego właśnie tego dnia uczniowie klas 2a i 2d prezentowali swój projekt edukacyjny - „Transplantacja – jestem na TAK!”.


 

Na podsumowanie projektu zaproszeni
zostali rodzice, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas gimnazjalnych. Celem akcji było
przekazanie podstawowych wiadomości na temat transplantacji narządów i tkanek, które
pozwoliłyby każdemu na wyrobienie osobistego poglądu na ideę transplantacji. Podczas
swojego występu uczniowie opowiedzieli o przeszczepianiu narządów, jego społecznych
i prawnych aspektach, diagnostyce śmierci mózgu oraz stanowisku Kościoła. Wyświetlono
kilka poruszających filmów oraz pokazano historie ludzi, których problem transplantacji
dotknął bezpośrednio. Uczniowie podczas prezentacji projektu odpowiadali na podstawowe
pytania i wątpliwości związane z transplantacją:

 

Na podsumowanie projektu zaproszenizostali rodzice, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie klas gimnazjalnych. Celem akcji byłoprzekazanie podstawowych wiadomości na temat transplantacji narządów i tkanek, którepozwoliłyby każdemu na wyrobienie osobistego poglądu na ideę transplantacji. Podczasswojego występu uczniowie opowiedzieli o przeszczepianiu narządów, jego społecznychi prawnych aspektach, diagnostyce śmierci mózgu oraz stanowisku Kościoła. Wyświetlonokilka poruszających filmów oraz pokazano historie ludzi, których problem transplantacjidotknął bezpośrednio. Uczniowie podczas prezentacji projektu odpowiadali na podstawowepytania i wątpliwości związane z transplantacją.

Oprócz wyjaśnienia podstawowych zagadnień związanych z transplantacją celem projektu było zachęcenie wszystkich oglądających do rozmowy w gronie rodziny i najbliższych na ten właśnie temat, gdyż jednym z podstawowych problemów polskiej transplantologii jest zbyt mała świadomość społeczna, brak podstawowej wiedzy na temat przeszczepiania narządów. Należy pamiętać, że przeszczep organów i tkanek jest często ostateczną – ale co najważniejsze – skuteczną metodą ratowania ludzkiego życia. Co 5 dni w naszym kraju umiera jedna osoba oczekująca na przeszczep narządu, dlatego właśnie projekt miał na celu uświadomienie, propagowanie wiedzy na temat transplantacji, a co najważniejsze pomoc w podjęciu dobrej decyzji w sprawie dawstwa narządów.

Przy wyjściu uczniowie klas gimnazjalnych i zaproszeni goście mogli zabrać ze sobą Oświadczenie Woli oraz ulotki, które przygotowali sami uczniowie. Pomocą w prawidłowym zrozumieniu starań drugoklasistów były własnoręcznie wykonane przez nich plakaty oraz scenografia sali, którą również sami wykonali. 

Autorzy: Klasy 2a i 2d Opiekunowie projektu: Anna Dąbrowska,  Jolanta Rams-Arendarczyk

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI