Konferencji Epidemiologia, diagnostzka i terapia HCV w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

Wersja do wydruku   

21 kwietnia 2015  Maria Barbara Sułkowska i Bogumiła Boczkowska reprezentowały Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" na Konferencji  EPIDEMIOLOGIA, DIAGNOSTYKA I TERAPIA HCV  w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Publicznego, Komisji Zdrowia Sejmu RP oraz Koalicji Hepatologicznej pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego.


Konferencję zorganizowała Podkomisja stała ds.Zdrowia Publicznego, a inicjatorem byłą Koalicja Hepatologiczna. W Konferencji uczestniczyli członkowie następujących organizacji: Fundacja Gwiazda Nadziei, Stowarzyszenie Pomocy Chorym dzieciom LIVER, Stowarzyszenie Pomocy Pacjentom ze schorzeniami wątroby na tle wirusowym SOS, Fundacja osób po przeszczepieniu wątroby Transplantacja OK, Stowarzyszenie " Życie po przeszczepie".
Zastosowanie odpowiedniej terapii umożliwia całkowite wyleczenie chorych z HCV prawie w 100%. Nowe terapie bezinterferonowe /2-3 lekowe/, leczą bez skutków ubocznych i w krótkim czasie. Dzięki czemu zapobiegają rozwojowi schorzenia i marskości wątroby, co kończy się transplantacją tego organu. W Polsce mamy 230000 zarejestrowanych zakażonych wirusem HCV. 20% przechodzi zakażenie i zdrowieje spontanicznie, a u 80% choroba przechodzi w stan przewlekły. Obywatele Uni mają mieć równy dostęp do leczenia i dlatego należy koniecznie doprowadzić  do wdrożenia nowych refundowanych terapii. Ministerstwo Zdrowia obiecało przeznaczyć na ten cel w tym roku 300 000 000 zł.
Jest to nadal kropla w morzu potrzeb. Ministerstwo zobowiązało się również do prowadzenia rozmów z Koncernami Farmaceutycznymi w celu wynegocjowania przystępnych cen leków.

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI