Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Wersja do wydruku   

500 000 000 o tyle wzrośnie w ciągu 15 lat liczba chorych na nadciśnienie tętnicze na świecie. Nie dajmy się cichemu zabójcy! 17 maja Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, ustanowiony przez Światową Ligę Nadciśnienia Tętniczego.


Właściwa dieta i aktywność fizyczna to sprzymierzeńcy w walce z nadciśnieniem, czas zmienić złe nawyki żywieniowe i zacząć się ruszać - apeluje Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Fundacja Żyjmy Zdrowo.

Na świecie na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 1,5 mld ludzi, w Polsce ponad 8 mln osób. Liczba chorych stale rośnie, wraz z rosnącym problemem otyłości i redukcją aktywności fizycznej. Szacuje się, że w 2025 roku nadciśnieniem tętniczym dotkniętych będzie już 2 miliardy osób. Już obecnie wg danych Światowej Organizacji Zdrowia, nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnego zgonu na całej kuli ziemskiej!

- Nie lecząc właściwie nadciśnienia narażamy się na zawał serca, udar mózgu, choroby nerek, niewydolność serca i inne groźne powikłania. Pamiętajmy, żeby nie przerywać zapisanego przez specjalistę leczenia. Dla własnego dobra zadbajmy również o prawidłową wagę ciała. Ograniczmy spożycie alkoholu i rzućmy palenie. Zmiana trybu życia, odpowiednia dieta, regularny ruch zwiększą skuteczność zażywanych leków u osób z nadciśnieniem, a u innych mogą uchronić przed chorobą – apeluje prof. Zbigniew Gaciong - Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie wolno na własną rękę odstawiać przepisanych przez lekarza środków, ani zmieniać ich dawkowania. Jeśli po zażyciu leków samopoczucie jest gorsze lub wartości ciśnienia nie uległy obniżeniu, trzeba jak najszybciej wrócić do lekarza z prośbą o modyfikację terapii.

Jednym z poważniejszych zaniedbań pacjentów z nadciśnieniem jest rezygnacja z leczenia. Często pacjenci, którzy nie czują poprawy, przestają się leczyć. Po roku od diagnozy rzuca leczenie ok. 20% pacjentów, po 9 latach – ponad 90%.

Więcej na stronach:

http://www.zdrowie.fit.pl/profilaktyka/swiatowy_dzien_nadcisnienia_tetniczego,571,1,0.html

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI