Motocyklista = dawca nerek??

Wersja do wydruku   

Mówią o nich szybcy, wściekli, źli. Zrobiło się ciepło, na ulicach wielu miast i drogach pojawiło się wielu motocyklistów, dla których adrenalina jest ważniejsza od bezpieczeństwa. 

O szalonych motocyklistach mówi się, że to dawcy nerek.

 


Ta obiegowa opinia jest jednym z powszechniej powtarzanych stereotypów na temat transplantacji. Faktycznie motocyklista to niezmiernie rzadko spotykana osoba jako dawca narządów. Wśród dawców od których pobierano narządy w ostatnich 10 latach w województwie zachodniopomorskim, gdzie pobiera się najwięcej narządów do transplanatcji w Polsce, dawcą został jeden motocyklista - mówi Regionalny Koordynator Polstransplant-u w Szczecinie dr Krzysztof Pabisiak.

Przyczyna ? Odpowiedź jest okrutnie prosta większość motocyklistów uczestniczących w kolizjach drogowych nie przeżywa. Ci których udaje się przetransportować do szpitali, wymaga wielospecjalistycznej opieki (ortopeda,neurochirurg,anestezjolog, torakochirurg,rehabilitant) to część z długiej listy osób uczestniczących w leczeniu desperatów. Efekt widoczny jest dopiero po kilku miesiąchc kiedy "wychodzą" z różnym uszczerbkiem na zdrowiu do domu. Dawca-mtocyklista to wyjątek potwierdzajacy regułę !    
W ostanich 8 latach nie mieliśmy żadnego wypadku wśród naszych klubowiczów - stwierdza Piotr Drozd z Klubu Motocyklowego Cruiser Szczecin. Kolejny fakt, potwierdzany przez Policję,to że głownymi sprawcami kolizji z udziałem motocykli sa kierowcy ... samochodów.
Każdy motocykl jest bezpieczny w zależności kto na niego wsiądzie!  

Przyczyna? Odpowiedź jest okrutnie prosta większość motocyklistów uczestniczących w kolizjach drogowych ginie na miejscu wypadku. Ci których udaje się przetransportować do szpitali, otrzymuje wielospecjalistyczną opiekę dzięki której przeżywa. Ortopeda,neurochirurg,anestezjolog, torakochirurg,rehabilitant to część z długiej listy osób uczestniczących w leczeniu desperatów. Efekt widoczny jest dopiero po kilku miesiącach kiedy "wychodzą" z różnym uszczerbkiem na zdrowiu do domu.

Dawca motocyklista to wyjątek potwierdzający regułę - to nie są dawcy narządów!    

W ostanich 8 latach nie mieliśmy żadnego wypadku wśród naszych klubowiczów - stwierdza Piotr Drozd z Klubu Motocyklowego Cruiser Szczecin. Członkowie naszego stowarzyszenia to osoby ktróre jeżdżą na motocyklach dla przyjemności, relaksu  i przede wszystkim z rozwagą. Nie ma to nic wspólnego z brawurą młodziezy na "ścigaczach", kończącą się nie rzadko tragicznie. Kolejny fakt, potwierdzany przez Policję to, że głównymi sprawcami kolizji z udziałem motocykli są kierowcy ... samochodów.

http://www.motogen.pl/Wypadki-motocyklowe-2012-smutna-statystyka,17037.html

Każdy motocykl jest bezpieczny w zależności kto na niego wsiądzie!  

Zaproszenie na ZLOT JUNAKA do Szczecina 31.05-02.06 2013 

http://www.cruiser.szczecin.pl/aktualnosci.htm

 

autor:1P , tekst wstępu ze strony PUM w Szczecinie 

KOMETARZE

Brak komentarzy
Projektowanie stron SSI