IV Zjazd Stowarzyszenia - Rokitno 2003. Dyskusja panelowa 'Kościół a Transplantacja'

Wersja do wydruku   

Efekt końcowy naszej dyskusji to Książka ks. dr Grzegorza Kniazia "Kosciół a transplantacja" ( wersja elektroniczna na naszej stronie w dziale "NASZE PUBLIKACJE")

Wypowiedzi jakie zanotowano podczas panelu:

Ks. Tadeusz Kondracki – kustosz Sanktuarium w Rokitnie

- Kościół nie jest przeciwny transplantacji, choć ze strony duszpasterskiej nie ma żadnego sygnału na ten temat. Ja przynajmniej nie słyszałem, żeby ktoś mówił o przeszczepach w kazaniu. Myślę, że dzieje się tak z braku wiedzy na ten temat.

Ks. Grzegorz Kniaź – wykładowca teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu

- Sama transplantacja jest zgodna z nauka kościoła. Oddając swój organ, człowiek realizuje przykazanie miłości bliźniego. Warunek jest jeden: poszanowanie godności drugiej osoby. Ważne, by dotrzeć z tą ideą do rodzin. Wiele dobrego można uczynić poprzez katechezę wśród dorosłych. Świadectwo człowieka po przeszczepie oraz spotkanie ze specjalista, który umiałby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, najlepiej spełniłoby taką rolę.

Prof. dr Stanisław Zieliński – pionier polskiej transplantologii – 16 lat temu wykonał pierwszy w Polsce przeszczep wątroby.

- W Ameryce urzędniczka, która wydaje prawo jazdy, pyta wprost: jest pan(i) za czy przeciw przeszczepom? Zależnie od odpowiedzi stawia w dokumencie odpowiednią pieczątkę. U nas tzw. ustawa transplantacyjna mówi o domniemanej zgodzie dawcy na pobranie organu, jeśli wyraźnie nie zastrzegł, że sobie tego życzy. W praktyce nikt nie podejmie transplantacji bez zgody rodziny zmarłego. Uważam, że fikcyjne prawo należy zmienić zgodnie z obecną praktyką. Jestem za bezpośrednią zgoda dawcy lub rodziny przy zachowaniu warunków o których mówił papież: dar powinien być dobrowolny i bezinteresowny. Rozmowy z rodzinami które przeżywają śmierć najbliższych, są bardzo trudne. „ Nie dość, że pirat drogowy zabił nam dziecko, chcecie je jeszcze kroić ? Dajcie mu święty spokój” – słyszymy najczęściej. Uspokajamy: Nikt niczego nie zrobi bez państwa zgody. Ale jeśli się zgodzicie, będziecie mieć świadomość, że człowiek, który umarł, będzie żył.

 „Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów”. Jan Paweł II Fragmenty reportażu Danuty Piekarskiej „ Spotkałam świadków cudu” opublikowanego w Gazecie Lubuskiej 18/19 .10.2003

Projektowanie stron SSI