Barbara Seidler "Batalia o Życie"

Wersja do wydruku   

Elektroniczne wydanie książeczki Barbary Seidler po 38 latach...

Reportaż B. Seidler opisujący pierwszą w Polsce transplantację nerki powstał przed laty, na samym początku drogi na jaką wstąpiła polska transplantologia. Nakład tej książeczki nie był imponujący. Zaledwie 500 egz. Po tylu latach nie zachowało się wiele egzemplarzy. Te w bibliotekach publicznych uległy ”mechanicznej kasacji” ze względu na zmianę ustroju ( liczyła się data wydania nie zawartość merytoryczna). Dla egzemplarzy w prywatnych biblioteczkach niekiedy czas nie był łaskawszy... 
Inaczej było w przypadku książeczki przechowywanej przez jedną z osób emocjonalnie związanych z pierwszym przeszczepem nerki i osobą Danusi Milewskiej, panią profesor Lilianą Gradowską. To dzięki niej mogliśmy zeskanować egzemplarz i przypomnieć Państwu te emocjonujące chwile.
Dziś transplantologia boryka się z innymi problemami. Przeszczep nerki jest zabiegiem rutynowym i nierzadkim. Średnio w Polsce nową nerkę dostaje ok 1 tysiąca osób rocznie. Warto pamiętać jednak, że początki nie należały do łatwych...
Warto porównać tamte - z przed prawie 40 laty - opinie o przeszczepianiu i nadziejach z tym związanych. W reportażu odnajdujemy także echa pierwszego przeszczepu serca wykonanego w RPA.

Wydawnictwo zarchiwizowane przez Krzysztofa Pijarowskiego  – pierwszego redaktora Polskiego Portalu Transplantacyjnego

Ściągnij pdf z reportażem

Seidler Barbara

Urodzona w 1930 roku w Warszawie. W czasie okupacji należała do Szarych Szeregów. Jako łączniczka i sanitariuszka brała udział w Powstaniu Warszawskim. Od 1950 roku pracowała jako dziennikarz w "Życiu Warszawy", "Po prostu", "Nowej Kulturze", "Przeglądzie Kulturalnym", "Życiu Literackim", "Nowej Europie", "Prawie i Życiu", "Prawie i Gospodarce". Wydała kilkanaście książek reportażowych (m.in. Batalia o życie, Skłóceni z prawem), autorka kilku scenariuszy filmowych (63 dni, Ostatnia dorożka), sztuki teatralnej, a także komiksów: Kapitana Żbika (Gdzie jest Jasnowłosa, Wyzwanie dla silniejszego) i cyklu Legendarna Historia Polski. Wielkim sukcesem okazały się Legendy Polskie, które powstały jako podręczniki do nauki języka polskiego dla dzieci polskich emigrantów w USA - i dlatego zawierały dymki zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Barbara Seidler jest zdobywczynią wielu nagród wydawniczych.

Projektowanie stron SSI