28 lipca Światowym Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby

Wersja do wydruku   

Już tradycyjnie w tym dniu Fundacja Gwiazda Nadziei zorganizowała akcję bezpłatnych badań anty-HCV dla 4 000 osób w 12 miastach Polski.

To również doskonały moment, aby edukować społeczeństwo na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz konieczności profilaktycznych badań. Z tej okazji 28 lipca 2015 r. o godz. 11 w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, ul. Bracka 6/8 odbyła się konferencja prasowa na temat: „Miejsce HCV w systemie ochrony zdrowia publicznego” – głos zabierali:

1.    Miejsce HCV w państwowej polityce zdrowia publicznego – Igor Radziewicz – Winnicki, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia.

2.    Konsekwencje zakażenia HCV – prof. dr hab. Waldemar Halota, Prezes Polskiej Grupy Ekspertów HCV

3.    Zakażenia HCV w Polsce na tle innych krajów europejskich - prof. dr hab. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

4.    Program zwalczania zakażeń HCV w Polsce – doc. dr hab. Andrzej Horban, Konsultant Krajowy w dziedzinie Chorób Zakaźnych.

Nie dowiedzieliśmy się ile środków wydatkowanych jest na leczenie WZW C w Polsce – Iwona Kasprzak, Dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami NFZ była nieobecna.

W Polsce szacunkowo jest zakażonych WZW 230 000 osób, w tym 80% zakażeń to zakażenia szpitalne i medyczne, a pozostałe 20% stanowią zakażenia kosmetyczne i wśród narkomanów.

Leczeniem w Polsce objętych jest ok. 50 000 osób. Reszta prawdopodobnie nie wie, że jest chora lub nie podejmuje leczenia, ale wszystkie te osoby są potencjalnym źródłem dalszych zakażeń. W Polce podjęto program leczenia WZW nowoczesnymi terapiami. Zakończono już negocjacje z jednym z koncernów farmaceutycznych na temat ceny tych leków. Trwają pertraktacje Ministerstwa Zdrowia z pozostałymi firmami farmaceutycznymi. Głos zabrali pacjenci zakażeni WZW zwracając się z prośbą do decydentów aby przyspieszyć wdrożenie leczenia, bo cichy zabójca jakim są wirusy zapaleń wątroby każdego dnia zbiera obfite żniwo i być może nie wszystkim z nich uda się doczekać skutecznego leczenia. Uzyskali zapewnienie, iż w ciągu najbliższych trzech miesięcy terapie wejdą w życie.

Jest nadzieja że od października/listopada rozpocznie się leczenie ok. 2 000 osób najbardziej potrzebujących. Terapia gwarantuje prawie 100% wyleczeń, co oznacza że w ciągu 15 lat zakończy się problem nagminnych zakażeń HCV w Polsce.

Ze Stowarzyszenia Życie po przeszczepie w konferencji prasowej uczestniczyła Maria Barbara Sułkowska.

Komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Projektowanie stron SSI