NFZ chce więcej kwalifikacji do przeszczepu w ambulatorium. Ma być taniej, ale czy lepiej?

Wersja do wydruku   

Zmiany na lepsze?

Istnieje opinia, że odkąd poradnie nefrologiczne są związane (zazwyczaj właścicielsko) ze stacjami dializ, liczba kwalifikacji do przeszczepu nerek nie rośnie. Tłumaczeniem jest teoria, że kwalifikacji nie ma, bo im więcej pacjentów z przeszczepionymi nerkami, tym mniejsze zapotrzebowanie na dializy.

Drugą stroną medalu są niskie kontrakty „zjadane" przez procedury kwalifikacji, których w takiej sytuacji wystrzegają się poradnie. Taki obraz, mówiąc bez ogródek, to przeciwstawianie sobie środowisk transplantologów i nefrologów. A przecież często nefrolodzy są jednocześnie transplantologami.

NFZ poprzez wydzielenie pieniędzy na kwalifikacje do przeszczepu chce zwiększyć ich ilość. - Będziemy wyżej oceniać w rankingu tych świadczeniodawców, którzy takie kwalifikacje wykonują i takich, którzy to robią z powodzeniem - tzn. po kwalifikacji zabieg rzeczywiście dochodzi do skutku - tłumaczyła prezes NFZ.

- Po analizie przewidziano wyodrębnienie środków finansowych na realizację grupy procedur transplantacyjnych. Ma to na celu zwiększenie zgłaszania przez poradnie specjalistyczne potencjalnych biorców do ośrodków kwalifikujących do przeszczepu nerki oraz poprawę opieki ambulatoryjnej nad pacjentami z ciężką niewydolnością nerek, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepu - stwierdza Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

Rzecznik potwierdza prawidłowe w tym kontekście użycie słowa „wyodrębnienie" - co oznacza, że dodatkowych pieniędzy na procedury kwalifikacji do przeszczepu nie będzie. Chodzi głównie o przesunięcie środków finansowych z procedur wykonywanych w trybie hospitalizacyjnym, na te tańsze, wykonywane w ramach AOS. (...)

Więcej na stronach: http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/NFZ-chce-wiecej-kwalifikacji-do-przeszczepu-w-ambulatorium-Ma-byc-taniej-ale-czy-lepiej,129962,1,0.html

Komentarze

Brak komentarzy do tego artykułu

Zaloguj się, aby dodawać komentarze

Projektowanie stron SSI